Vesti
Postavljeno: 06.04.2013

Bez žara - bez bodova

- Ključni razlog poraza je suviše očigledan, za tri poena smo šutirali 2/28. Koštalo nas je loše šutersko veče, ali idemo dalje, izjavio je ĆAPIN. - Ovo je bila od onih utakmica u kojoj nismo smeli da izgubimo, ali to se desilo jer su se igrači nonšalantno ponašali. Mislili su da će sigurno da pobede i to tako ide u sportu. Moramo da se podignemo na treninzima i da izvučemo pouke iz ovog poraza, sagledao je NIKOLIĆ Podeli ovaj članak sa:

Poput jadranske premijere, i u prvoj utakmici Superlige Srbije pred domaćom publikom košarkaši Radničkog pretrpeli su poraz, raspoloženija za nadmetanje u Jezeru bila je ekipa Mega Vizure koja je slavila 69:77 (22:24, 18:10, 23:20, 14:15).

Spajanjem tri stavke iz statističkih kolona dobija se odgonetka kako je to favorizovani jadranac "prosuo" bodove na svom terenu. Iako je imao deset ukradenih lopti više (13:3), a Mega Vizura čak 13 više izgubljenih (8:21), taj višak poseda Radnički je uglavnom rasipao van linije 6,75 metara. Za razliku od gostiju koji su osam puta pogodili iz 24 pokušaja (33 odsto), domaćin je još upornije šutirao (28 puta), a znatno lošije pogađao - u svega dva navrata (procenat, kao opomena: 7%!). Te dve trojke upisali su Birčević i Borisov dok su bezuspešno pokušavali: Ćapin (0/8), Mijatović (0/6), Marković (0/4), Vajt (0/3) i Sinovec (0/1). Da je svako od navedenih igrača samo jednom odustao od šuta za tri poena i ubeležio dva, jasno je kakav bi rezultat bio. I sve to uprkos pozivima trenera Nikolić u par navrata da se ne forsira toliko dalekometna paljba. Ali, ono što nije proknjiženo kao uspeh u trećem kolu, već u narednom se pruža kao prilika za iskupljenje igrača. Uslediće gostovanje boljeplasiranoj Zvezdi, što je dovoljan izazov da se vrati brejk.

Radnički je krenuo furiozno, jako u odbrani i efikasno u napadu, pa je za samo minut imao najpre seriju 7:0, a potom i prednost 9:2. Marjanović se, očekivano, prvi snašao među gostima kako da otpočne upisivanje poena, najčešće ispod samog koša gde je bio neprikosnoven. Prednost od sedam poena Kragujevčani su držali do rezultata 20:13, a onda dopuštaju Beograđanima, i bez Marjanovića, seriju 9:0 za totalni preokret - 20:22. Tada je tek na teren izašao Ćapin, on povezuje pokidane redove svog sastava, pa Šumadinci osvajaju prvu četvrtinu 24:22. Nasvetlije tačke Crvenih đavola bili su Vajt i Nikolić sa po deset poena.

U nastavku, prve dve akcije Radnički sprovodi po planu, ali nišanske sprave potpuno zakazuju od rezultata 26:24, što je bilo i poslednje vođstvo domaćina. Nakon toga gosti imaju seriju 9:0 za 26:35, a publila u Jezeru je čekala na poen sve do 26. minuta kada je pogodio Sinovec. Do kraja poluvremena koševe su ubacili još Ćapin, Vajt i Borisov, što je bilo dovoljno tek da se gosti ne odvoje previše - poluvreme je završeno rezultatom 34:40, a Beograđani su dobili ovaj period 10:18. Već tada se naziralo ono što je na kraju i odlučilo pitanje pobednika. Za 20 minuta odnos oduzetih lopti bio je 11:2, izgubljenih 4:13, ali je svaki posed pretočen u šut za tri poena bio poguban - realizacija je bila 0/14, dok su gosti evidentirali četiri trojke.

Drugo poluvreme otvara petorka: Ćapin, Marković (umesto startera Jovića), Vajt, Birčević, Nikolić, koja u početnim minutima daje nadu okupljenim Kragujevčanima, a bilo ih je oko dve hiljade, da je moguće nametanje sopstvene igre. Ćapin je projurio kroz celu odbranu (to je demonstrirao u više navrata, racionalno odustajući od tri poena), Nikolić je vezao 2+1 poen, Birčević pogađa prvu timsku trojku u 24. minutu, pa je zaostatak smanjen na jedan posed lopte - 44:46. Tada, međutim, igrači Radničkog forsiraju šut za tri poena, ne bi li potpuno preokrenuli odnos snaga, ali im se dešava kontra-efekat, svaki pokušaj biva neuspešan, a gosti sa druge strane ne promašuju, pa se odvajaju na 44:53. Usledio je talas poena sa obe strane, da bi treća četvrtina bila zaključena rezultatom 54:63 (Mega Vizura je uz zvuk sirene upisala sedmu trojku za osvojenu deonicu - 20:23).

Završnih deset minuta igrači Radničkog pribegavaju solo akcijama od kojih je većina urodila poenima, uspešni su bili Ćapin, Birčević, a onda i Borisov koji trojkom smanjuje razliku na 63:67. Ali, i gosti imaju svoj odgovor, i to sa svih pozicija. Na taj način Beograđani ipak uvećavaju preimućstvo, a Kragujevčanima u ovim odlučujućim minutima najviše nedostaje realizacija Vajta, koji tokom čitavog drugog poluvremena nije ubeležio niti jedan jedini poen, a igrao je 16 minuta. Na minut i 15 sekundi pre kraja Radnički se primakao na -5 (69:74), ali preostalo vreme nije iskoristio za prvu pobedu na svom terenu. Gosti su pridodali još tri realizovana penala za konačnh 69:77.

IZJAVE AKTERA

Boban Marijanović, najkorisniji igrač utakmice: Posle dva lošije odigrana kola, ovo treće smo odigrali dobro. Poučili smo se iz prethodnih utakmica. Možda nas je Radnički potcenio na početku, a mi smo lepo otvorili igru, sa svih strana. Nisu imali rešenja za nas, što smo iskoristili.

Dejan Milojević, trener Mega Vizure: Nadali smo se da možemo da iznenadimo Radnički na njihovom terenu. Oni su dobili dve neizvesne utakmice, nas su pobedili u prijateljskoj, pa su mislili da će ponovo da pobede lagano. Iskoristili smo njihov slabiji početak, razigrali smo se. Radnički je večeras jako slabo šutirao za tri poena, a ako šut ne služi protiv ekipe koja igra zonu ovoliko kao mi onda je protivnik u velikom problemu. Mogli smo i bolje da odigramo, iako smo pobedili jaču ekipu. Dosta smo i grešili, imali smo 21 izgubljenu loptu. Da mi je neko rekao pre utakmice da ću dobiti Radnički uprkos tome, ne bih mu verovao. Uspešno smo iskontrolisali skok, prvenstveno zahvaljujući Marjanoviću koji je odigrao odličnu partiju. Sprečili smo njihov kontra-napad i brzu igru, pa mislim da smo slavili zasluženo.

Aleksandar Ćapin, plejmejker Radničkog: Ključni razlog poraza je suviše očigledan, za tri poena smo šutirali 2/28. Bilo je previše šuteva, pa još i loš procenat za jednu šutersku ekipu kao što je Radnički. Od mnogo slabijih ekipa bismo izgubili, a kamoli od Mega Vizure. Tu smo podbacili, u drugim segmentima smo bili bolji. Koštalo nas je loše šutersko veče, ali idemo dalje.

Miroslav Muta Nikolić, trener Radničkog: Ovo je bila od onih utakmica u kojoj nismo smeli da izgubimo, ali to se desilo jer su se igrači nonšalantno ponašali. Mislili su da će sigurno da pobede i to tako ide u sportu. Imamo za sobom jako tešku utakmicu u Valjevu, a i Mega potvrđuje da su sve ekipe jake, dobro su pripremljene - ne smemo da ih potcenimo jer smo u tom slučaju gubitnici. Sve mi je nelogično večeras. Po većini statističkih parametara smo bili bolji, ali je realizacija za tri poena za svaku kritiku. Samo smo šutirali trojke, nismo radili ono što smo se dogovarali. Na treninzima i sastancima sam govorio da se radi o jednom jako talentovanoj ekipi, ali očigledno nisam mogao da probudim ekipu. Bilo je reči kako da pokrivamo Bobija Marjanovića ali večeras nismo imali rešenje za njega. Šut za tri poena nas je odvukao u kotra-ritam, a bez desetak trojki na domaćem terenu ne možemo nikoga da pobedimo. Mega je ekipa koja provocira šut za tri poena, a ja sam govorio igračima da šutiraju rezonski, kad su sami, da odigramo šematski. Večeras nam nije išao šut, uglavno su bili sami iza linije za tri poena, ali nisu pogađali, iako su svi od reda iskusni, počev od Ćapina. Moramo da se podignemo na treninzima i da izvučemo pouke iz ovog poraza.

Uoči odlaska Zvezdi na megdan u derbiju narednog kola, Nikolić kaže:

Nikolić: Biće to teška utakmica. Dosta mečeva smo odigrali sa Zvezdom, sve je otvoreno. Stalno pričam, svakog možemo da dobijemo i od svakoga da izgubimo. Igraćemo pošteno do kraja, u svaku utakmicu ulazićemo da pobedimo, nemamo šta da krijemo, niti da kalkulišemo. Ima još puno da se igra, biće još iznenađenja.

Gostovanje Kragujevčana u Pioniru zakazano je za sredu 10. april od 18 časova. Najavljen je direktan prenos na TV Arena Sport i RTS.

Naredna utakmica pred domaćom publikom je u petom kolu Superlige Srbije, tada će Radnički biti domaćin Vojvodini, a susret je zakazan za 13. april.

RADNIČKI-MEGA VIZURA 69:77 (22:24, 18:10, 23:20, 14:15)