Vesti
Postavljeno: 06.12.2011

I Saša Bratić sa grbom Radničkog

Po odabiru šefa struke Miroslava Nikolića, pristupnicu našem Klubu juče je popunio Saša Bratić, iskusni krilni igrač, visok 203 centimetara (težak 104 kilograma). Danas je i ugovorena saradnja do kraja sezone
Podeli ovaj članak sa:

Kako smo nagovesili prošle nedelje, nakon snaženja Kluba ugovaranjem generalnog sponzorstva sa kompanijom "Inteza Lizing", košarkaški klub Radnički nastavlja sa jačanjem i igračkog kadra.

Serija povreda igrača za koje se stručni štab odlučio kao adute u novoj sezoni, učinile su da se tri kola pre kraja polusezone kragujevački ABA ligaš reši koga da angažuje od slobodnih igrača sa košarkaškog tržišta. Po odabiru šefa struke Miroslava Mute Nikolića, pristupnicu našem Klubu juče je popunio Saša Bratić, iskusni krilni igrač, visok 203 centimetara (težak 104 kilograma). Danas je i ugovorena saradnja do kraja sezone 2011/2012.

Kragujevčane pojačava jedan od onih "kombo" igrača koji maksimum pružaju na pozicijama 3 i 4. Važi za veoma veštog košarkaša, dobar je šuter sa spoljašnjih linija, ali podjednako je dobar i u prodorima na koš.

- Dogovorili smo se o Bratićevom angažovanju do kraja ove sezone. U ovom trenutku, odgovara nam činjenica da je on više krilni centar nego krilo, tako da na neki način više može da nadomesti trenutno odsustvo povređenog Stefana Birčevića, za koga još nismo sasvim sigurni koliko će da odsustvuje sa terena, objašnjava predsednik Radničkog Ivan Grujin za Šumadijapres.

Bratić je poslednje nastupe imao na Kipru, gde je za AEK odigrao polusezonu (učinak u tri susreta: 14,7 poena, 6,3 skokova, 2,7 asistencija, a igrao 31 minut prosečno). Ovaj vrsni srpski košarkaš imao je pre toga angažman od četiri i po godine u Izraelu. Pre rastanka sa ovom zemljom, odigrao je polusezonu za Makabi iz Haife - u osam mečeva za prosečno odigranih 15 minuta beležio je 6,5 poena, tri skoka i jednu asistenciju. Ranije je po dve godine bio član Hapoela Elijona i Hapoela Holona.

U Makabiju je bio hvaljen i od uprave i od trenera Elada Hasina koji ga je okarakterisao kao "svestranog košarkaša koji može da pomogne na nekoliko različitih pozicija", posebno naglašavajući Bratićev "liderski mentalitet, iskustvo i profesionalizam".

- Morali smo da reagujemo, da pomogne malo. Nemam ljudstvo, samo osam igrača je na treningu, a u takvoj situaciji ne možemo da treniramo. Po 40 minuta igraju Marković, Skot i Sajmon, neizbežno će doći i do zamora, a molim Boga da se još neko ne povredi na treningu. Kada se vrate povređeni, imaćemo ozbiljnu ekipu i za domaće prvenstvo, rekao je Miroslav Nikolić za Žurnal.

Bratić je sa ukrajinskim Himikom bio učesnik četvrtfinala FIBA Evrokupa 2008. godine, a te sezone je po utakmici prosečno beležio 15.3 poena, šest skokova i dve asistencije.

Od takmičarskog iskustva iznad ligaškog ranga ubeležio je: Evro-čelendž 2011. (Makabi) i 2009. (Himik), Evro-kup i "ol-star" utakmica 2008. (Himik), Evro-čelendž 2007. i Evro-kup 2006. (Hapoela Elijona), Saporta Kup 2002. (FMP) i 2001. (Zvezda), Evro-liga 2000. (Zvezda). Bratić je bio član Jugoslovenske reprezentacije, uzrasta do 20 godina.

U ranijoj fazi profesionalne karijere, branio je boje Atlasa, FMP, Lavova, beogradskog Radničkog, OKK Beograda i Crvene Zvezde. U dresu "crveno-belih" je dobio priliku za dokazivanje po dolasku upravo Miroslava Mute Nikolića na mesto trenera koji ga od danas ponovo "uzima pod svoje".

- Treneru Nikoliću mnogo dugujem, ali verujem da ga nisam razočarao, izjavio je tada Bratić.

Zanimljivo je podsećanje ovog stamenog Jagodinca na prve korake u sportu: - Kada sam bio dete, sport me uopšte nije zanimao. Bio sam u frizerskom salonu i, onako iz dosade, krenuo sa drugom na njegov trening. Od tada do današnjeg dana nisam propusti ni jedan trening. Prosto sam se zaljubio u košarku - objašnjava Bratić svoje prvo druženje sa basketarom, čime je nastavio sportsku tradiciju u porodici. Naime, Sašin rođeni brat igrao je fudbal za OFK Beograd, dok je brat od strica Aleksandar uspešno igrao za švajcarski Servet, bio je i prvotimac Crvene zvezde. Bratić je imao samo 16 godina kada je u dresu Beovuka (gde je prošao sve selekcije) ubacio 36 poena na utakmici Prve Srpske lige. Bio je to debi iz snova u sezoni 1997/1998, zabeležio je Glas Javnosti.

Saša Bratić je rođen 29. avgusta 1981. u Jagodini.


Snimci iz Izraela

Evro-čelendž, kvalifikaciona uakmica 2010:
Maccabi Haifa vs Paris Levallois